Město Nová Bystřice

Poloha penzionu Medvědí paseka

Penzion Medvědí paseka se nachází v Novém Vojířově nedaleko města Nová Bystřice. Leží v okrese Jindřichův Hradec při hranici s Rakouskem. Město Nová Bystřice je konečnou stanicí oblíbené úzkokolejné dráhy vedoucí z Jindřichova Hradce.

Okolí a příroda Nové Bystřice

Město Nová Bystřice leží 590 m n. m. v Novobystřické vrchovině, která je součástí Javořické vrchoviny. Území Nové Bystřice je součástí dvou přírodních parků Homolka-Vojířovparku Česká Kanada. Nachází se zde i maloplošná přírodní rezervace Blanko.

Většinu území Nové Bystřice tvoří lesy zhruba 49%, značnou část zaobírají i rybníky (Osika, Mnišký rybník, Bystřický rybník).

Nová Bystřice leží na státní hranici s Rakouskem, nachází se zde tři hraniční přechody: Nová Bystřice-Grametten, Smrčná-Haugschlag a Artolec-Hirschenschlag. Nová Bystřice sousedí s městem Stráž nad Nežárkou a s obcemi Číměř, Člunek, Kunžak, Český Rudolec a Staré město nad Landštejnem.

Historie města Nová Bystřice

První zmínka o Nové Bystřici pochází z roku 1175, kdy je zmiňována osada Vistritz jako součást arabského hrabství v Dolních Rakousech. Roku 1938 zde byli nadšeně přivítáni Němci a Neubistritz se stal okresním městem. Nová Bystřice byla osvobozena 10. května 1945 a o 18 dní později byli odsunuti Němci a nastal příliv českého obyvatelstva. V dobách komunistické totality se Nová Bystřice nalézala prakticky pár metrů od železné opony a byla k ní připojena řada vesnic v okolí. Po roce 1989 nastal obrovský rozkvět města, cyklotras a turismu.

Památky a kultura

Historické srdce města Nová Bystřice je památkovou zónou. Nalezneme zde spoustu zajímavých památek např. kostel sv. Kateřiny, morový sloup se sochou Nejsvětější trojice a jiné.

V Nové Bystřici se nachází i spousta sportovních příležitostí ( tenisové kurty, volejbalová hřiště, golfové hřiště), lze také navštívit četné společenské akce.

Nová Bystřice a blízké okolí je vhodným místem pro Vaši dovolenou a ubytování.

Nevíte si rady? Máte dotaz?

Neváhejte a napište nám. Rádi o Vás uslyšíme?